JAJKA ZAPIEKANE Z PAPRYKĄ I POMIDORAMI - SHAKSHUKA - EGGS BAKED WITH PEPPERS AND TOMATOES



Moi znajomi, globtotterzy, którzy objechali niemal cały świat, wybrali się do Izraela. W Tel Awiwie, już pod koniec pobytu, poszli na śniadanie, do miejscowej knajpy nad morzem, gdzie podawano tradycyjne, lokalne potrawy.

Ona, będąc po lekturze Jerozolimy Ottolenghiego zamówiła co? No tak, shakshukę. On: śniadanie kontynentalne. KONTYNENTALNE!!!

Oczywiście spróbował shakshuki od żony i okazało się, że bardzo mu posmakowała. „Nie wiedziałem, że to takie dobre” mówi mi po powrocie.  

„Dobrze”, mówię, „zapraszam na shakshukę do mnie. Będzie okazja by coś dla was ugotować”.

Zatem zrobiłam shakshukę w mojej wersji – wyszła mi wyjątkowo smaczna.

Jajka smażone (duszone) w warzywach. Potrawa pochodzi z północnej Afryki. Wspaniałe, kolorowe i aromatyczne warzywa : cebula, papryka i pomidory smażone w oliwie i w tym zatopione jajka.

Wariacji tej potrawy jest wiele i każdy może użyć składniki i doprawić ja według swego upodobania. Moja wersja zawiera paprykę pul biber (inaczej Aleppo) oraz sumak. Jeżeli nie możecie ich dostać użyjcie pieprzu kajeńskiego lub harissy i skorki z cytryny zamiast sumaku.

Podajemy z chlebem.

xo

Porcja na 4 osoby

Składniki:

8 jajek

2 czerwone cebule
1 lub 2 czerwona papryki
1 żółta papryka
4 pomidory

oliwa
½ łyżeczki papryki pul biber (Aleppo) można zastąpić pieprzem kajeńskim
½ łyżeczki kminu rzymskiego
½ łyżeczki kolendry
1 łyżka przecieru pomidorowego
½ łyżeczki sumaku lub skórki z cytryny
sól i pieprz

pietruszka zielona posiekana
szczypior, posiekany
nasiona granatu


Wykonanie:

Papryki myjemy, przecinamy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na paski. Cebule obieramy i  kroimy w piórka. Pomidory siekamy grubo.

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy cebulę, doprawiamy ją solą i smażymy na małym ogniu pod przykryciem z kolendrą i kminem aż zmięknie.

Gdy cebula jest gotowa dodajemy do niej paprykę i pomidory. Doprawiamy ostrą  papryką i  dodajemy przecier pomidorowy rozpuszczony w ¼ szklanki wody. Dusimy przez chwilę.

W warzywach tworzymy łyżką osiem zagłębień, w każde wbijamy jajko. Jajka solimy i pieprzymy, i posypujemy sumakiem. Przykrywamy patelnię pokrywką i dusimy aż białka się zetną.

Przed podaniem posypujemy pietruszką, szczypiorem i nasionami granatu. 




SERNIK RUMIANKOWY Z TRUSKAWKAMI GOTOWANYMI W SŁOŃCU - CHAMOMILE CHEESECAKE WITH STRAWBERRIES COOKED IN THE SUN



Obiecuję, w tym sezonie to na pewno będzie ostatni wpis o truskawkach. Szczególnie, że wybieram się na wakacje, a sezon na truskawki jest na ukończeniu.

Otóż, deser dzisiejszy to cudowne połączenie – serniczki z ricotty i maślanki z rumiankiem podane z dżemem z truskawek gotowanych w słońcu.

Pomysł na serniczki pochodzi z książki "The Four and Twenty Blackbirds Pie Book" - jest tam tarta z maślanki o smaku rumianku. Pychota.

Do tego truskawki gotowane w słońcu. Przepis pochodzi od Jacques’a Pepin, z książki Today’s Gourmet II.

Truskawki naprawdę można ugotować w słońcu. Truskawki zagotowujemy z cukrem (w moim przypadku z ksylitolem), nie mieszamy. Następnie wykładamy truskawki do płaskiego naczynia, przykrywamy gęstą siatką lub muślinem i wystawiamy na słońce. „Gotujemy” w pełnym słońcu przez 3 dni. Płyn wyparowuje pozostawiając truskawki pokryte gęstym syropem.

Haczyk polega na tym, że możemy to robić tylko  w upalne dni, kiedy słońce mocno grzeje.  Na szczęście można zamiennie przygotować truskawki w piekarniku, w niskiej temperaturze przez długi czas. Efekt taki sam.

Trzecia opcja to gotowanie truskawek na bardzo małym ogniu, przez 5-6 godzin do zgęstnienia syropu. I tak je właśnie robię. 

Trochę czasochłonne, ale nie wymaga wiele pracy. Za to smak niezrównany.

xo

Składniki:

truskawki

8 szklanek dojrzałych truskawek, małych, umytych i pozbawionych szypułek
1 łyżka ksylitolu na 2 szklanki truskawek
skórka i sok  z 2 cytryn

serniczki

2 łyżki suszu z rumianku lub 3 torebki herbaty rumiankowej
250 g ricotty
2 żółtka
1 szklanka maślanki
4 łyżki ksylitolu lub cukru
1/4 łyżeczki soli

Wykonanie:

Truskawki w słońcu

Truskawki przygotowujemy dzień wcześniej. Myjemy je, przebieramy i pozbawiamy szypułek. Przekładamy truskawki do płaskiego rondla, dodajemy ksylitol (można cukier), sok i skórkę z cytryny. Stawiamy palnik i gotujemy na małym ogniu przez 5-6 godzin do zgęstnienia syropu.

Nie mieszamy truskawek, aby się nie rozpadły. Delikatnie potrząsamy rondlem od czasu do czasu.

Serniczki

W małym rondelku zagotowujemy ¼ szklanki wody, dodajemy do niej herbatę z rumianku i odstawiamy aby naciągnęła.

W osobnym naczyniu ubijamy żółtka z ¼ szklanki ksylitolu lub cukru. Dodajemy do żółtek wywar z rumianku przecedzony przez  gęste sito.

Następnie do żółtek dodajemy ricottę i maślankę, ubijamy delikatnie, aby wszystko się połączyło. Teraz jest pora by spróbować czy serniczki są wystarczająco słodkie, można je dosłodzić. Jeżeli nie będą wystarczająco słodkie będą smakować jak lekarstwo.

Przelewamy masę do 6 - 8 słoiczków lub ramekinek do 4/5 wysokości. Wstawiamy foremki do głębokiego naczynia, dodajemy gorącą wodę, przykrywamy szczelnie folią.

Wstawiamy naczynie do piekarnika i pieczemy w temperaturze do 180 stopni przez 40-45 minut.

Schładzamy. Podajemy zimne z 1 - 2  łyżkami truskawek gotowanych w słońcu.




SORBET TRUSKAWKOWO-JABŁKOWY - STRAWBERRY AND APPLE SORBET



Zero cukru. Mało kalorii. Wspaniały smak. Prostota i szybkość wykonania.

Ten sorbet truskawkowo-jabłkowy to najlepsza propozycja na letnie upalne dni.

Warto spróbować.

xo

Składniki:

2 szklanki mrożonych truskawek
świeżo zmielony pieprz
1 duże jabłko

Pistacje posiekane i listki mięty

Wykonanie:

Mrożone truskawki przekładamy do malaksera z odrobiną pieprzu i jabłkiem pokrojonym na duże kawałki.

Miksujemy owoce na gładką masę.

Przekładamy ponownie do pojemnika. Przechowujemy w zamrażarce.

Podajemy w szklankach posypane posiekanymi pistacjami i ozdobione listkiem mięty.



ZUPA Z CUKINII W DWÓCH KOLORACH - TWO COLORED ZUCCHINI SOUP



Dawno nie robiłam dwukolorowej zupy, a bardzo to lubię. Czy to ze względu na połączenie smaków, czy połączenie kolorów. Marchewka z groszkiem tradycyjne smaki, interesująca zupa. Papryka żółta i czerwona, to samo warzywo, dwa kolory, dwa różne smaki. Zielona cukinia i czerwone pomidory, piękne połączenie o włoskim smaku.

Dzisiaj zupa z cukinii, ten sam smak, dwa kolory. Od zeszłego roku chodziło za mną połączenie w zupie żółtej i zielonej cukinii. Do tego mięta - cukinia z miętą to najlepsze połączenie smaku. Odświeżająca i bardzo letnia zupa.

xo

Na  ok. 8 porcji 

Składniki:

na wywar warzywny
1 marchewka
1 por
2 łodygi selera
1 korzeń pietruszki
1 cebula dymka
1 ząbek czosnku
Liść laurowy
1 gałązka tymianku
sól i pieprz

na zupę z cukinii
1 cukinia zielona, starta na grubej tarce
1 cukinia żółta, starta na grubej tarce

mały pęczek mięty podzielony na pół

do podania
jogurt
olej z papryką

Wykonanie:

Warzywa czyścimy i kroimy na kawałki. Umieszczamy warzywa w garnku, zalewamy wodą, dodajemy liść laurowy i tymianek, doprawiamy pieprzem i solą i gotujemy do momentu uzyskania miękkości przez warzywa.

Z wywaru usuwamy liść laurowy i tymianek. Odlewamy do drugiego garnka połowę wywaru z połową warzyw. Do jednego garnka dodajemy zieloną cukinię, do drugiego cukinię żółtą.

Gotujemy  obie zupy ok. 10 minut, aż cukinia zmięknie. Zdejmujemy z ognia, i dodajemy do każdej z zup połowę pęczka mięty.

Każdą zupę studzimy lekko i miksujemy w blenderze. Następnie przecieramy ją przez gęste sito. Sprawdzamy gęstość zupy i doprawiamy do smaku.

Można podawać ciepłą, w temperaturze pokojowej lub jako chłodnik. Wlewamy zupę jednocześnie z dwóch stron, dodajemy kleks jogurtu, skrapiamy oliwą paprykową i ozdabiamy listkiem mięty.



SAŁATKA Z RZODKWI W STYLU CARPACCIO Z PESTO Z LIŚCI RZODKIEWKI - CARPACCIO STYLE RADISH AND SALAD WITH RADISH LEAVES PESTO



Gwiazdą w mojej sałatce jest rzodkiewka, którą wykorzystałam w całości: plasterki w sałacie, kiełki na wierzchu i pesto z liści rzodkiewki.

Wysiałam w skrzynce na balkonie nasiona rzodkiewek, miały tam być cuda: rzodkiewki w różnych kolorach i kształtach  - najbardziej zależało mi na rzodkiewkach żółtych i arbuzowych. Niestety, nic z tego, może wyrosła jedna lub dwie czerwone rzodkiewki, za to wszystko poszło w liście. Chociaż tyle, że można z nich zrobić pesto.

Uwielbiam kroić warzywa w cienkie plasterki i podawać je w formie carpaccio. Można je bardzo dekoracyjnie ułożyć na talerzu. Wszystkie składniki tej sałatki dają się tak kroić, szczególnie rzodkiewka, więc wybór formy był oczywisty.

A poza tym smaki, kolory, chrupkość, lekkość i świeżość.

xo

Proporcja na 4 osoby

Składniki:

pęczek rzodkiewek (ok.12 sztuk)
2 ogórki gruntowe
1 marchewka
1 mała cukinia zielona
½ żółtej cukinii
1 mała czerwona cebula
sok z jednej cytryny
zielona pietruszka
4 garście wymieszanych liści sałaty w różnych kolorach: rukola, sałata rzymska, szpinak, małe listki rzodkiewki
kiełki rzodkiewki
nasiona słonecznika
skórka pomarańczowa lub z mandarynki
sól i pieprz
1 łyżka oliwy
sok z cytryny

pesto z rzodkiewki
liście z pęczka rzodkiewki dokładnie umyte
1 cebula dymka cała
garść zielonej pietruszki
sól i pieprz
sok z cytryny
olej lub oliwa
łyżeczka syropu klonowego

 Wykonanie:

Składniki na pesto umieszczamy w blenderze i miksujemy do uzyskania gładkiego sosu.

Ogórki obieramy i szatkujemy w poprzek na cienkie plasterki o grubości 1,5 mm. Rzodkiewki szatkujemy na plasterki o grubości 1,5 mm. Marchew obieramy i szatkujemy na plasterki o grubości 1/5 mm. Cukinię zieloną i żółtą myjemy, osuszamy i szatkujemy na plasterki o grubości 1,5 mm.

Mieszamy poszatkowane warzywa, doprawiamy solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny i oliwą.

Na talerze wykładamy liście sałaty, na wierzchu sałaty układamy poszatkowane warzywa. Wierzch posypujemy kiełkami rzodkiewki i nasionami słonecznika, skrapiamy pesto z liści rzodkiewki i posypujemy pokrojoną lub otartą skórką pomarańczową.





TORT MIGDAŁOWO-OWSIANY Z KREMEM Z JAGÓD I BIAŁEJ CZEKOLADY - ALMOND-OAT CAKE WITH WILD BLUEBERRIES AND WHITE CHOCOLATE CREAM



Jagody i limonka to według mnie połączenie wręcz niebiańskie. Wspaniały, leśny smak jagód cudownie łączy się z aromatem limonki, tworząc harmonijny, świeży smak.

Krem z jagód, białej czekolady i jogurtu to moja ostatnia kompozycja. Do tego niezwykle delikatny i puszysty biszkopt z połączenia mąki migdałowej i owsianej. Doprawiłam go do smaku skórką i sokiem z limonki, która wiąże smaki ciasta i kremu w całość.

Choć upiekłam mój biszkopt w małych foremkach – dla uzyskania indywidualnych ciastek – warto zrobić je w jednej tortowej formie. 

Piękny i pyszny tort w konwencji tortów "nagich"..

xo

ciasto o średnicy 24 cm lub 12-16 mufinek

Składniki:

4 jajka, rozdzielone żółtka od białek
1/3 szklanki ksylitolu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 szklanka mąki migdałowej
1 szklanka mąki owsianej
sok i skórka otarta z jednej limonki
1/4 szklanki neutralnego oleju

1 szklanka jagód
sok i skórka z jednej limonki
2 tabliczki białej czekolady
1 szklanka jogurtu greckiego

Wykonanie:

Przygotowujemy krem:

Jagody płuczemy pod bieżącą wodą. Przekładamy do rondelka, dodajemy skórkę i sok z limonki  i zagotowujemy. W misce nad rondelkiem z gotującą się wodą rozpuszczamy białą czekoladę pokruszoną na kawałki.

Do rozpuszczonej czekolady dodajemy jagody, mieszamy krem a następnie dodajemy jogurt i mieszamy do połączenia się składników.

Krem schładzamy.

Biszkopt:

Rozdzielamy jajka. Żółtka odstawiamy na bok. Przesiewamy mąkę owsianą i migdałową z proszkiem do pieczenia.

Białka ubijamy na sztywno. Żółtka ubijamy z ksylitolem i solą aż potroją swoją objętość. Dodajemy sok i  skórkę z limonki i miksujemy przez chwilę.

Kolejnym krokiem jest dodanie do żółtek - na małych obrotach miksera – przesianych suchych  składników. Mieszamy ciasto bardzo dokładnie, zbierając masę z brzegów miski. Dodajemy olej i łączymy z masą  a na koniec dodajemy, w trzech częściach, ubite białka.

Przelewamy masę do tortownicy o średnicy 24 cm i pieczemy przez 40-45 minut w temperaturze 180 stopni, aż patyczek włożony do ciasta będzie suchy.

Kiedy ciasto będzie ostudzone, przekrajamy je na pół. Jedną część kładziemy na paterę, smarujemy spód połową masy jagodowej, przykrywamy ją drugim blatem. Wierzch smarujemy drugą połową masy. Posypujemy borówkami i ozdabiamy listkami mięty.




NADZIEWANE KWIATY CUKINII - STUFFED ZUCCHINI FLOWERS



Kwiaty cukinii są bardzo popularne w południowych krajach Europy, latem, na straganach we Włoszech czy Prowansji stragany przepełnione są tymi pięknymi, złotymi, jadalnymi kwiatami.

Całe szczęście, że i u nas można już kupić kwiaty cukinii. Kupiłam je u Dyniowe Love. Piękne kwiaty z dołączonymi do nich malutkimi cukiniami. To kwiaty żeńskie. Zależało mi na odrobinie mięsistości jaką zapewnia ta mała cukinia.

Kwiaty męskie rozpoznamy po tym, że nie mają owocu. Też są doskonałe, szczególnie zanurzone w cieście naleśnikowym i usmażone w głębokim tłuszczu a następnie skropione sokiem z cytryny.

Dzisiaj nadziałam kwiaty mieszaniną ricotty i parmezanu z bazylią i cukinią startą na tarce. Upiekłam je na prostym, mocno bazyliowym sosie pomidorowym. Pycha.

xo


Proporcja na 4 osoby

Składniki:

12 kwiatów cukinii, oczyszczonych szczoteczką, usunięte pręciki
250 g twarogu
4 łyżki startego parmezanu
1 jajko
sól i pieprz
połowa cukinii startej na grubej tarce
liście bazylii

1 puszka pomidorów pelati
1 ząbek czosnku
1 łyżka oliwy
gałązka bazylii
sól i pieprz


Wykonanie:

Kwiaty cukinii oczyszczamy szczoteczką, usuwamy ze środka pręciki.

Twarożek przeciskamy przez praskę, mieszamy ze startym parmezanem, startą cukinią, ziołami i jajkiem. Doprawiamy solą i pieprzem.

Nadziewamy kwiaty cukinii używając łyżki lub rękawa cukierniczego (najłatwiejszy sposób).

W żaroodpornym naczyniu mieszamy rozgniecione pomidory pelati, dodajemy zioła, sól i pieprz, wszystko skrapiamy oliwą. Na wierzchu pomidorów układamy kwiaty cukinii.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez pół godziny.

Podajemy z sosem pomidorowym.


MUS TRUSKAWKA, MANGO I KOKOS - STRAWBERRY, MANGO AND COCONUT SMOOTHIE



Kupiłam ostatnio piękne i  bardzo dojrzałe mango. Namyśliłam się połączyć je z bardzo dojrzałymi truskawkami i kokosem. Efekt? Trochę tropikalny smak, niezbyt słodki - bez dodatku cukru i bardzo orzeźwiający mus.

Pysznie się komponują ze sobą truskawka i mango z kokosem i cytryną.  

Odpowiedni na tę porę roku.

To co? Orzeźwiamy się.

xo 

Na 4 porcje po 1/2 szklanki

Składniki:

1 dojrzałe mango
2 szklanki świeżych truskawek
sok z ½ cytryny lub limonki
½ szklanki mleczka kokosowego lub wiórków kokosowych

½ szklanki truskawek pokrojonych w grube plastry

Wykonanie:

Mango: wycinamy miąższ, odkrawamy skórkę, kroimy na kawałki.  Truskawki: myjemy i odkrawamy szypułki, kroimy w plasterki.

Przekładamy owoce do malaksera i miksujemy z sokiem z cytryny lub limonki oraz mleczkiem kokosowym.

Do pucharków lub szklanek wlewamy mus. Dodajemy trochę plasterków truskawek. Przyozdabiamy wiórkami kokosowymi i miętą.

Możemy schłodzić przed podaniem.




CHŁODNIK Z BURAKÓW W TAJSKIM SMAKU - THAI STYLE BEET GAZPACHO



Uff jak gorąco. Lato w pełni – przyszła więc pora na chłodnik. Dzisiaj chłodnik w stylu tajskim.

Gęsta, bardzo aromatyczna, lekko ostra zupa, a właściwie można się pokusić - sałatka warzywna zalana zupą.  

Co powiecie na taki chłodnik?

xo
 Na 8 szklanek zupy


Składniki:

8 buraków średniej wielkości
1 łyżka oleju
1 ząbek czosnku
1 średniej wielkości czerwona cebula, posiekana
2 łodygi trawy cytrynowej
2 ostra czerwona papryka
sok i skórka z jednej limonki
jeden mały kawałek imbiru
sól i pieprz
jedna łyżeczka miodu
wywar warzywny lub woda
1 szklanka mleczka kokosowego

do podania:
warzywa krojone w cienkie plasterki: rzodkiew, buraki czerwone i złote, ogórek, cukinia zielona, cukinia żółta, szczypior, koper, pietruszka

Wykonanie:

Gotujemy buraki na parze lub pieczemy w piekarniku. Po ostudzeniu, obieramy buraki i kroimy w kostkę lub ścieramy na grubej tarce.

W garnku, w łyżce oleju podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek. Dodajemy buraki i przesmażamy. Dodajemy do buraków imbir, trawę cytrynową, ostrą paprykę, skórkę i sok z limonki. Doprawiamy zupę pieprzem i solą, dolewamy wywar lub wodę i mleczko kokosowe, przykrywamy i gotujemy przez 15 minut. Dosładzamy zupę.

Miksujemy zupę i przecieramy przez sito. Jeżeli jest zbyt gęsta dolewamy wody. Schładzamy zupę.

Do miseczki dodajemy po: kilka plasterków buraka, rzodkiewki, cukinii, ogórka, szczypior. Zalewamy wszystko schłodzoną zupą. Ozdabiamy koprem i pietruszką. U mnie pesto z koperku, pietruszki i szczypioru.