co to jest kuchnia dla smakoszy - what is gourmet cooking


U wielu  osób termin gotowanie dla smakoszy wywołuje niepokój i  to często nawet wśród najbardziej zahartowanych kucharzy domowych.

W roku 1997 kupiłam książkę jednego z najlepszych kucharzy na świecie – Charlie Trottera'a szefa i właściciela restauracji Charlie Trotter’s w Chicago (Po dwudziestu pięciu latach działalności Charlie Trotter zamknął swoją restaurację - jedną z najlepszych na świecie - by podążyć inną drogą:  rozpoczął studia z politologii).

Tytuł książki  Charlie Trottera to ‘Gourmet cooking for dummies’ – czyli ‘Wykwintne gotowanie dla  opornych lub  jak się obecnie mówi - bystrzaków”. I jest to jedna z najlepszych pozycji kucharskich jakie znam. W bardzo przystępny i systematyczny sposób tłumaczy od podstaw wszelkie aspekty gotowania. 


Zgodnie ze wskazówkami Charliego Trottera kuchnia dla smakoszy powinna spełniać 7 zasad:

1.Kupuj jak najświeższe produkty, najlepiej na rynku gdzie produkty są zawsze świeże i zawsze w sezonie. Najlepiej gdy kupujemy i jemy lokalnie.

2.Łączenie smaków i tekstur – tworzenie ciekawych kombinacji i kontrastów. Starajcie się pomyśleć jakie bazowe produkty wykorzystać,  jak je połączyć by współgrały ze sobą, jak stworzyć kontrasty w strukturze, co dodać by danie miało ten wyjątkowy charakter.

3.Zachowanie dokładności i troski w przygotowywaniu produktów.  To uzyskamy dzięki starannemu i równemu krojeniu produktów. Wkładając dużo troski i czasu w gotowanie produktów sprawi, że Twoje posiłki staną się wyjątkowe.

4.Prezentowanie dań w atrakcyjny sposób – można ugotować wspaniałe danie, ale jeżeli rzuci się je na talerz byle jak, to czar pryśnie.  Jemy też oczami, więc warto się zastanowić co zrobić by zaprezentować  danie w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Dzięki temu nawet przygotowane przez Ciebie najprostsze dania mogą wyglądać jak z najlepszej restauracji.

5.Używanie języka z zakresu kuchni - można nauczyć się kilku zwrotów i nazw potraw by zaimponować Waszym przyjaciołom.

6.Starać się być elastycznym w doborze składników  i urządzeń  - nie pozwól by brak czy niedostępność  któregoś składnika nie pozwolił Ci ugotować dania. Staraj się improwizować. Znając podstawowe techniki, jaki składnik czym zamienić, jak w najlepszy sposób przygotować to co mamy  pozwoli Ci być kreatywnym i tworzyć swoje potrawy.

7.Nie bój się ryzykować, nic się nie stanie jeżeli Ci nie pójdzie, najwyżej danie będzie do wyrzucenia, ale też dzięki podjęciu ryzyka może okazać się że Twoje danie to arcydzieło sztuki kulinarnej.

Xoxo, Lilka