spiżarnia/pantry - sól - salt


Jest takie piękne powiedzenie dotyczące soli –‘sól to morze, które nie mogło wrócić do nieba’.

Dobra sól morska pomoże w łatwy i szybki sposób nadać smaku potrawom. Używajmy w kuchni głównie soli morskiej gruboziarnistej. Sól morska ze dużą zawartością minerałów i pierwiastków śladowych ma mocniejszy smak. Możemy dzięki temu solić mniej, a to tylko z pożytkiem dla naszego zdrowia.


Ostatnio na rynku pojawiły się różne rodzaje soli kopalnych: sól himalajska, sól z rzeki Murray z Australii, sól wędzona. Doskonała jest też nasza sól z Wieliczki.

Najbardziej niezwykłym rodzajem soli jest kwiat soli – fleur de sel : ​[flœr də sɛl]) – sól morska zbierana ręcznie z powierzchni solanek, w których sól jest odparowywana. Zbieracze zeskrobują tylko cienką wierzchnią warstwę. 

Kryształy fleur de sel mają kształt piramidek, przez co nie przylegają dokładnie do jedzenia i nie roztapiają się. Sól ta ma też w sobie dużo wilgoci, średnio ok. 10%.

Uważa  się, że najlepszy kwiat soli pochodzi z Bretanii, z okolic miasta Guerande. Oprócz tego do bardzo dobrych fleur de sel należą: fleur de sel z Camargue czy flor de sal z Portugalii. 

Xoxo, Lilka