uda kurczaka smażone pod cegłą - chicken thighs fried under the brick


Dzisiaj pokażę Wam wspaniały sposób smażenia (grillowania) kurczaka pod cegłą. Jest to stary włoski sposób smażenia i nazywa się ‘al mattone’.

Oczywiście nazwa nie jest tylko pustą nazwą bo do przyciśnięcia mięsa używamy najprawdziwszych cegieł.  Nie  wysyłam Was od razu do składu budowlanego po cegły,  bo można je łatwo zastąpić.

U mnie rolę cegły spełnia ciężka żeliwna patelnia owinięta od spodu folią. Możemy też kurczaka przycisnąć ciężkim garnkiem. Natomiast jeżeli nie macie żadnego ciężkiego naczynia, cegła owinięta folią jest tutaj jak najbardziej na miejscu, szczególnie jeżeli grillujemy w ogrodzie.

Dzięki tej metodzie całe mięso przylega do grilla, przez co równo się piecze. Skórka jest cudownie chrupiąca, mięso soczyste a smak wyborny.

Ja zrobiłam teraz uda z kurczaka. Ale cały kurczak, rozcięty wzdłuż kręgosłupa (vide. przepis na kurczaka zagrodowego) i spłaszczony w mostku bardzo dużo skorzysta na tym sposobie grillowania.

Zachęcam do zastosowania tej metody.

Xoxo, Lilka

Proporcja na 4 osoby
Składniki:

4 uda z kurczaka
sól i pieprz
olej
ząbek czosnku
masło ziołowe do podania

Wykonanie:

Rozgrzewamy patelnię grillową lub grill. Dwie cegły owijamy szczelnie folią aluminiową.

Z udek kurczaka wycinamy kości, mięso doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem.

Na patelnię grillową wylewamy trochę oleju. Kurczaka kładziemy na patelnię skórą do dołu i smażymy 2 minuty na dużym ogniu. Przyciskamy mięso cegłami i zmniejszamy ogień pod patelnią.

Smażymy ok.10 minut, zdejmujemy cegły i przewracamy mięso. Ponownie przyciskamy je cegłami.

Smażymy dodatkowo 10 minut na drugiej stronie. Po czy powtarzamy czynność odwracając mięso skórą do dołu i smażymy dodatkowo 10 minut pod cegłami.

Podajemy posmarowane masłem ziołowym z sałatką na ciepło z cukinii i pomidorów. Można je posypać  gremolatą, czyli mieszanką skórki cytrynowej z posiekaną pietruszką i czosnkiem.