dwukolorowa zupa krem z papryki - two colored cream of pepper soup


Długo czekałam by zaczął się sezon na paprykę aby moc zrobić tę piękną zupę, a właściwie dwie zupy. Zupę krem z czerwonej papryki i takąż zupę z żółtej papryki, i połączyć je w jednym talerzu. Możemy zupy łączyć, możemy je jesć osobno z różnymi dodatkami.

Zupa ta ma niesamowite kolory, zupełnie jak w hiszpańskiej fladze, a smaki jej zaczerpnięte zostały z tamtego rejonu: wędzona papryka i szafran.

Każda z nich ma trochę inny smak ale komplementują się nawzajem doskonale. Zupa czerwona ma  smak lekko podwędzany  a zupa żółta ma smak lekko przydymiony.

Jeżeli będziecie mieć problem z dostaniem hiszpańskiej wędzonej papryki i szafranu, można je pominąć, zupa będzie w dalszym ciągu pyszna.

Xo, Lilka


Na 8 porcji
Składniki:

wywar warzywny
4 marchewki
2 pietruszki
por, biała część
połowa selera średniej wielkości
sól i pieprz
ok. 2 litry wody

zupa z czerwonej papryki
2 czerwone papryki, pieczone, wraz ze skórką
połowa wywaru warzywnego z połową warzyw
4 duże pomidory
sól i pieprz
1 łyżeczka wędzonej papryki tzw. pimenton de la vera
gałązka bazylii
gałązka tymianku

zupa z żółtej papryki
2 żółte papryki, pieczone, wraz z ze skórką
połowa wywaru warzywnego z połową warzyw
1 duży ziemniak pokrojony w kostkę
sól i pieprz
1 szczypta szafranu


do podania
: pesto bazyliowe 

Wykonanie:

Pieczemy paprykę:  papryki myjemy, wykładamy na blachę i pieczemy w temperaturze 200 stopni aż pojawią się czarne plamki na skórce. Papryki przekładamy do miski i przykrywamy folią i odstawiamy na 15 minut. Usuwamy łodygę, zostawiamy skórkę, siekamy na mniejsze kawałki. Koniecznie zachowajmy sok, który wycieka.

Wywar i warzywa dzielimy na dwie części. Do jednego garnka wkładamy paprykę czerwoną, pomidory, wędzona paprykę i zioła. Doprawiamy zupę pieprzem i solą  i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut.

Do garnka numer 2 z drugą częścią wywaru i warzyw dodajemy paprykę żółtą, pokrojony ziemniak oraz szafran. Doprawiamy zupę pieprzem i solą  i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut.

Zupy studzimy lekko i miksujemy w blenderze. Następnie przecieramy je przez gęste sito. Sprawdzamy gęstość zupy i ewentualnie rozrzedzamy, jeżeli zupa jest zbyt gęsta. Zupa powinna mieć gęstość ciasta naleśnikowego.

Przed podaniem zupę najlepiej przelać do dwóch dzbanków. Wlewamy zupę na talerz równocześnie, aby powstała w miarę równa linia. Wykładamy na zupę  łyżeczkę pesto. Można też dodać łyżkę jogurtu.

Podajemy zupę na ciepło i na zimno.


Przepis dodaję do akcji warzywa psiankowate.