roladki z bakłażana - eggplant roulades





Bakłażan to bardzo ciekawa roślina. Gruba błyszcząca skórka w pięknym kolorze  fioletu  i gąbczasty miąższ, który wchłonie każdą możliwą ilość tłuszczu. Może to przesada, ale z olejem powinniśmy uważać.

Jego botaniczna nazwa to psianka podłużna, ale powszechnie nazywa się go bakłażanem lub oberżyną. Ciekawostką jest to że bakłażan uważany jest za afrodyzjak, dlatego jego inną popularną nazwą jest gruszka miłosna.

Dzisiaj zrobiłam roladki z bakłażana, nadziane twarogiem z parmezanem i zapieczone w pomidorach.

Ten sposób przygotowania bakłażanów jest doskonały, głęboki smak pieczonego bakłażana zestawiony z kremowym smakiem twarożku i zapieczony w słodko-kwaśnym sosie pomidorowym. 

Zrobienie tego dania wymaga trochę czasu ale jest warte każdej chwili.  Pycha.

Xo, Lilka









Porcja na 8 osób

Składniki:

12 bakłażan średniej wielkości
2 ząbki czosnku
sól i pieprz
oliwa

250 g twarogu półtłustego
½ szklanki startego parmezanu
1 jajko
sól i pieprz
1 łyżeczka cukru

1 cebula
1 ząbek czosnku
1 puszka pomidorów pelati lub 2 szklanki świeżych pomidorów pokrojonych w kostkę
2 gałązki bazylii

Wykonanie:

Bakłażana kroimy wzdłuż na cienkie plastry o grubości 0,5 cm. Plastry solimy i odstawiamy na 30 minut aby pozbyć się ewentualnej goryczki.

W międzyczasie przygotowujemy sos. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Podsmażamy ją z odrobiną oliwy i czosnkiem do czasu aż będą szkliste. Dodajemy pomidory i bazylię, doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Gotujemy na małym ogniu aż sos zgęstnieje.

Bakłażany płuczemy z soli, osuszamy i kładziemy plastry na blaszce do pieczenia. Skrapiamy bakłażan oliwą, doprawiamy solą i pieprzem i pieczemy w piekarniku w 180 stopniach aż lekko zbrązowieje, ok. 30 minut.

Podczas gdy bakłażan się piecze przygotowujemy ser: rozdrabniamy twaróg, mieszamy go z parmezanem i jajkiem oraz doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Gdy wyjmiemy bakłażany z piekarnika szczypcami układamy plaster na blacie, na niego kładziemy łyżkę twarogu. Rolujemy bakłażana i układamy roladkę w naczyniu żaroodpornym. Powtarzamy czynność z pozostałymi plastrami. Roladki polewamy sosem pomidorowym i pieczemy je przez 30 minut aż będą miękkie.

Podajemy na ciepło lub na zimno z sałatą z rukoli i chlebem.

Przepis dodany do akcji warzywa psiankowate 2013.