mini pizze z winogronami, rozmarynem i gorgonzolą - pizzette with grapes, gorgonzola and rosemary


Równie pięknie ta jesienna focaccia wygląda upieczona w jednym kawałku. Dzisiaj jednak podzieliłam ciasto na małe kawałki i upiekłam z niego indywidualne pizzetki.

Wspaniałe połączenie słodkich winogron z leśnym aromatem rozmarynu i słonawą gorgonzolą.  Grube ziarna soli morskiej dopełniają całości.

Xo, Lilka


36  małych pizzetek o średnicy 4 cm
Składniki:

1 opakowanie suchych drożdży
1 szczypta cukru
¾ szklanki wody
0,5 kg mąki pszennej typ 550
1 łyżeczka soli
oliwa
czerwone winogrona
1 gałązka rozmarynu
gorgonzola
sól grubozianista

Wykonanie:

Rozpuszczamy drożdże w ¾ szklanki wody i dodajemy cukier. Odstawiamy na 15 minut aby drożdże zaczęły pracować.

Gdy drożdże zaczęły się pienić dodajemy mąkę i sól. Mieszamy mąkę z zaczynem, sprawdzamy czy ciasto jest zbyt suche lub zbyt wilgotne i w miarę konieczności dodajemy wody lub mąkę.

Wyrabiamy ciasto aż będzie elastyczne, około 10 minut. Wkładamy do miski i odstawiamy ciasto do wyrośnięcia, na około 1,5 godziny.

Gdy ciasto podwoi swoją objętość uderzamy w nie lekko aby wypuścić powietrze. Odrywamy po kawałku i formujemy z ciasta kulki. Rozpłaszczamy kulki aby uzyskać małe pizze. Układamy na pizzy winogrono, kawałek sera, kilka igieł rozmarynu.

Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie drugi raz, ponownie uciskamy je palcami. Skrapiamy lekko oliwą i posypujemy całość grubą solą morską.

Pieczemy 30-35 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.