terina z bakłażana i papryki - eggplant and pepper terrine


Dla mnie to jest  absolutny top jeżeli idzie o potrawy z bakłażana i papryki. Po prostu ją uwielbiam.

Terina z bakłażana, papryki i mozzarelli ułożonych w warstwy nie dość, że jest piękna to jeszcze i przepyszna.

Słodycz papryki, orzechowy smak bakłażana i śmietankowa słodycz mozzarelli i zostały przełamane metalicznym, ziołowym smakiem pietruszki.

Podaję terinę z sałatką z pomidorów malinowych.

Xo, Lilka


1 terina w formie do pasztetu 20 cm

Składniki:

1 bakłażan średniej wielkości
2 ząbki czosnku
sól i pieprz
oliwa

1 papryka żółta
2 papryki czerwone

2 kulki mozzarelli

1 pęczek pietruszki

sól i pieprz


Wykonanie:

Bakłażana kroimy wzdłuż na cienkie plastry o grubości 0,5 cm. Plastry solimy i odstawiamy na 30 minut aby pozbyć się ewentualnej goryczki.

Bakłażany płuczemy z soli, osuszamy i kładziemy plastry na blaszce do pieczenia. Skrapiamy plastry bakłażana oliwą, doprawiamy solą i pieprzem i pieczemy w piekarniku w 180 stopniach aż lekko zbrązowieje, ok. 30 minut.

W tym samym czasie pieczemy w piekarniku papryki aż na skórce pojawią się ciemne plamy. Przekładamy paprykę do miski albo foliowego worka, dzięki temu łatwiej będzie można zdjąć z papryki skórkę. Po chwili odkrywamy papryki, oczyszczamy je i zdejmujemy skórkę. Dzielimy paprykę na ćwiartki.

Mozzarellę kroimy w plastry. Siekamy pietruszkę.

Formę prostokątną wykładamy folią do żywności. Układamy warstwy teriny: czerwoną paprykę, plastry bakłażana, mozzarellę, pietruszkę, żółtą paprykę, bakłażana, mozzarellę, pietruszkę i czerwoną paprykę.

Pamiętajmy aby każdą warstwę delikatnie doprawić do smaku pieprzem i solą.  Jeżeli warzywa są ciepłe mozzarella lekko się rozpuści i sklei terinę. Jeżeli natomiast zdążyły wystygnąć wkładamy formę do ciepłego jeszcze piekarnika aby mozzarella mogła lekko spoić warstwy teriny.

Przekładamy do lodówki i schładzamy terinę. Podajemy na zimno z sałatką z pomidorów.

Dodaje przepis do akcji warzywa psiankowate 2013